חץ כלפי מטה
חץ כלפי מטה

איך בוחרים עץ פרי לגינה הפרטית?

תמונת הנושא של העמוד

בוסתנים וגני מאכל, הם חלק מעולמנו לאורך כל ההיסטוריה של האנושות. מגן העדן ופירות עץ הדעת ועד ימינו אנו. אנשים תמיד שאפו לעטוף את עצמם ואת ביתם בגינה פוריה שופעת ומניבה והאפשרות לצאת מפתח הבית לקטוף פרי מהעץ ולאכול אותו מיד קוסמת לרבים מאיתנו. עצים מהווים את השלד המרכזי של הגן, וכל תכנון של צמחה מתחיל מבחירת העצים- כיון שהם הצמחים המשמעותיים בגודלם בגן, וגם אלה שמהווים פונקציות שונות- יוצרים חללים לישיבה, מעניקים צל, מורידים את הטמפרטורה בגן, מוסיפים יופי ואסתטיקה בעזרת פריחה ופירות צבעוניים.

גידול עצי פרי הוא פשוט ונוח, בהנחה וקיימת תשתית נכונה, אדמה פוריה והשקיה סדירה- כל שנותר הוא לבחור את העץ הנכון למקום הנכון כדי ליהנות ולקטוף את הפירות. את עצי הפרי ניתן לחלק למספר קבוצות ראשיות: נשירים, ירוקי עד, טרופיים, סובטרופיים. בבואנו לבחרו עץ פרי לגינה עלינו לבחון מספר פרמטרים:

אקלים וקרקע: המיקום הגיאוגרפי של הגינה הוא המשפיע הראשי על ההתפתחות העץ, חשוב להתאים צמח לאקלים ולקרקע הנכונה לו. עץ דובדבן למשל יתקשה לתת פרי במישור החוף ואילו עץ מנגו לא ישרוד את החיים בהר הגבוה. ישנם עצים חובבי קור/חום/לחות. ישנם עצים שיעדיפו קרקע כבדה או קלה. עד כמה האדמה מאווררת או מנוקזת, ואיזה שיפועים יש בה. לכן בבחירת העץ במשתלה יש לבדוק את מקורו של העץ ומה התנאים המועדפים עליו

שטח אזור השתילה: חשוב להתייחס ולבחון את אזור השתילה וכמה מקום נשאר ביחס לחומה, קיר הבית, עמודי חשמל, מדרכות, שטח ציבורי, צנרת ועוד.

גודל וגובה העץ: עצים מתחלקים לשלוש קבוצות ראשיות- עצים גדולים (מעל 15 מטר גובה) עצים בינוניים (7-15 מטר גובה) ועצים קטנים (עד 7-8 מטר גובה), בבואנו לבחור עץ לגינה חשוב שנבין את גודלו הסופי בבגרותו, ולא את המוצר ההתחלתי אותו אנחנו רוכשים במשתלה.

חוסן העץ: לכל עץ יכולות אחרות בעמידות מול מזיקים, מזג אויר קיצוניים, שריפה, עמידות לוונדליזם, לשברים.  גם יכולות ההתחדשות וההתאוששות נבחנות כאשר בוחנים את חוסנו של העץ.

עיצוב ומראה הגינה: גם מבחינה אדריכלית ישנן שאלות שצריכות להישאל- מהו מראה הגינה ואופייה? האם ים תיכונית, פרועה, מדברית, טבעית, אנגלית, אלגנטית? חשוב שהעץ לא ייראה זר בעיצוב הכללי של הצמחייה בגן וייראה כחלק אורגני ממה שכבר קורה בה.

אופי בעלי הבית והגן: האם דיירי הבית הם אנשים שאוהבים לבלות ולטפל בגינה? האם יש להם אצבעות ירוקות? האם יידעו לטפל בעץ שדורש אחזקה גבוהה וטפול אינטנסיבי? התשובו שנקבל יוכלו לסייע לנו בבחירת העץ המתאים ביותר שישרוד גם את התנאים האלו.

עצי פרי מומלצים ומוצלחים לגינות הפרטיות:

עצי הדר- תפוז, קלמנטינה, ליים, לימון יוריקה, פומלה, פומלית, אשכולית, קלמנטינה.
עצי אגוז – אגוז מלך, מקדמיה, שקד
נשירים: תפוח ענה, אגס ספדונה, שזיף סנטה אנה, משמש, רימון וונדרפול, דובדבן.
טרופיים וסובטרופיים: מנגו, אבוקדו, ליצ’י, פאפיה, קרמבולה. גויאבה, אנונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + 17 =

© 2021 חנה וגיא טבק – תכנון והקמת גינות יפות.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up