חץ כלפי מטה
חץ כלפי מטה

שילובי צבעים בגינון הביתי

כמו בכל עולם העיצוב והאדריכלות, גם בעולם הגינון, לצבע יש משמעות רבה והשפעה גדולה על התכנון. צבעים במרחב סביבנו יכולים להשפיע על הרגשות, התחושות והמחשבות שלנו. אם נדע להיעזר בגלגל הצבעים, בחלוקה לצבעים קרים וחמים, צבעי יסוד וצבעים משלימים, נוכל ליצור הרמוניה טבעית ונכונה בכל ערוגה בגינה. את הצבעוניות בגינה ניתן ליצור בקלות בעזרת הפריחות השונות, צבעי עלווה, צבעי שלכת פירות וזרעים המקשטים את הצמחים.

בבואנו לתכנן צמחיה לערוגה, עציץ או גינה שלמה, עלינו להכיר את יכולות הצמחים שאנחנו בוחרים- באיזו עונה פורח ולאורך איזה זמן, מה צבע הפריחה ואיך הצמח נראה לאורך עונות השנה.  בתכנון צמחיה נביט תמיד על הרכב הצמחיה  הכללי בכדי לראות שלאורך כל השנה יקרה משהו מעניין בערוגה: פריחות, צבעי שלכת פירות קישוטיים ועוד.  עם הידע הזה נוכל ליצור גינות צבעוניות לפי בחירתנו וטעמנו הייחודי, נוכל ליצור גינות מאוד צבעוניות, בגוונים חמים ועליזים, גינות בצבעי פסטל רכים ועדינים, או גינות המתבססות על גווני ירוק בלבד. יש אין סוף אפשרויות בעולם הצומח ועם הצמחים הנכונים ניתן להגיע לכל תוצאה צבעונית רצויה. יש לזכור כי בעולם עיצוב הגינות, צבע הרקע שלנו הוא ירוק, והוא בעצם מגדיר לנו את הבסיס הצבעוני לכל ערוגה. כדאי לשים לב הצבעים שתכננו לכל ערוגה מתאימים זה לזה ועומדים ב”כללים” של עולם הצבעים, לדוגמא- צבעים מנוגדים משני צידי גלגל הצבעים ישלימו ויצירו הרמוניה נעימה לעין. מומלץ לא לשתול ערוגה או גינה המבוססת על צבע אחד בלבד של פריחה או עלוות, אלא לגוון במספר צבעים שונים. חוק זה מגיע מעולם העיצוב, והוא רלוונטי גם לתכנון הגינות, אך יש בו סייג אחד, מקרה אחד בו ניתן להשתמש בצבע אחד כל הגינה והוא לבן- לבן הוא צבע נייטרלי נקי ובהיר המכיל בתוכו את כל ספקטרום הצבעים, הוא יכול לעמוד כצבע יחיד בפני עצמו בגינה או כתוספת וכרקע לצבעים אחרים בגן. פריחות  לבנות יש נטיה ורדרדה לעיתים, כמו בעצי השקד והשזיף. הצבע הלבן בגן מתאים כדי לאזן ולתווך בין צבעים קרים וחמים, או כדי להדגיש ולתחום אזורים בגן.

פרט לצמחים הפורחים המוסיפים צבע לגינה בעזרת הפריחות השונות והמגוונות, מומלץ לשלב בערוגות צמחיה בעלת עלווה צבעוניות, המוסיפה כתמי צבע יפים לאורך השנה כולה, גם כשאין פריחות מעניינות על הצמח. דוגמאות לעלוות צבעוניות שונות:

עלווה אדומה:  ביצן רובי, ברבריס ארגמני, אחירנתוס, פורמיון חסון.
עלווה צהובה: דורנטה תאילנדית, דורנטה גולד אדג’, מללויקה מחופה רבולושן גולד, ליסימכיה.
עלווה אפורה: לענה לואיזינית, דרדר חשוף פרי, דרדר מאפיר, דיכונדרה כסופה.
עלווה מגוונת: בראניה מושלגת, אקליפה משוישת, פלכון מגוון.

בעונת המעבר הסתוית- אנחנו מבקשים ליצור צבעוניות בגינה בעזרת השימוש בצבעי השלכת השונים, ישנם צמחים רבים המעניקים את המראה הרך והארופאי של צבעי שלכת בגינות, בגוונים הנעים מצהוב דרך כתום זהב ועד אדום בורדו. דוגמאות לצמחים בעלי שלכת יפה:

שלכת צהובה- רימון, תות לבן, פרסמון אמריקאי.

שלכת ברונזה/זהב – לגרסטרמיה  הודית, אגס קלריאני, דולב מזרחי

שלכת אדומה- ספיון השעווה, אלה סינית, גפנית מחומשת/משולשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

15 − 13 =

© 2022 חנה וגיא טבק – תכנון והקמת גינות יפות.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up