חץ כלפי מטה
חץ כלפי מטה

טיפולי סוף החורף בגינה

זכינו השנה לחורף יוצא דופן, ארוך, קר ועם משקעים רבים, זרימות נפלאות בנחלים וכנרת אחת יפה שמפלסה עלה ועלה כבר כמעט 2 מטרים רק בחורף האחרון. אבל אם מסתכלים סביב, בשדות ביערות ובשטחים הפתוחים והטבעיים שלנו- כבר אפשר לחוש את האביב. הפריחות שופעות עד שאי אפשר להכיל את יופיין, ממדבר ועד הר, כל הארץ מכוסה בשמיכה ירוקה ורכה, האביב כבר ממש חסר סבלנות ורוצה להגיע אלינו. תקופת המעבר הקסומה שבין החורף לאביב היא מהתקופות היפות בגינה, שעדיין צבעונית מפרחי החורף העונתיים והפקעות המאחרות בפריחתן. הימים מתארכים העצים והשיחים מתחילים ללבלב, הטמפרטורות בלילות עדיין נמוכה וביום היא אופטימלית להתפתחות צמחים חדשים. לאחר עונות גשומות וסוערות עצים ושיחים גבוהים יכולים להינזק להישבר ואפילו לקרוס, הגינה זקוקה כעת לתשומת לב אביבית- כך שהמעבר בין העונות היפות האלו מביא איתו לא מעט משימות לבעלי הגינות:

  1. סוף החורף הוא זמן מדויק לחזור למשטר השקיה, פרקי הזמן בין הגשמים הולכים ומתארכים, האביב מביא איתו ימי שרב בלתי צפויים, לכן זה הזמן  לבדוק את מחשב ההשקיה, לכוון אותו, לבדוק את הקווים והממטירים כדי לוודא שהכל עובד כראוי.
  2. טיפול וקציר עשביית חורף- אם לא טופלו עשבי החורף במהלך העונה הרי הם הגיעו לגבהים וגדלים מרשימים, שפע של עשבי בר בגינה תורם למגוון הביולוגי, מזמין פרפרים וציפורים לגן וגם נעים ויפה למראה. הטיפול הנכון ביותר בעשביית חורף (וגם קיץ) הוא לקצור או לעקור, לא נשתמש בריסוסים כימיים למניעת עשביה כיו שאלה מזיקים לקרקע ומזהמים את הירקות והפירות הגדלים בגן.
  3. קציר סרפדים- אחד הצמחים החשובים בגינון בגישה אקולוגית הוא הסרפד- כיון שהצמח נושא באיבריו צורן וזרחן, הוא יכול לסייע בחיזוק צמחי תרבות בגן. הכנת תמצית סרפדים היא פשוטה: מניחים קילו סרפדים בעשרה ליטר של מים למשך שבועיים. מידי פעם מגיעים לבחוש. תרכיז זה יכול לשמש לריסוס או לדישון נוזלי.
  4. טיוב האדמה-חשוב לא לוותר על טיוב הקרקע במנות נדיבות של קומפוסט, זהו חומר אורגני שבא להעשיר את הקרקע ולתת לה מבנה טוב אך איננו תחליף לדשן. את הקומפוסט אפשר לפזר בכל הגינה או בבור השתילה החדש, וחשוב להצניע אותו באדמה.
  5. בגינת הירק- זהו הזמן לזרוע או לשתול ירקות- האדמה הגיעה לטמפרטורה מושלמת לגידול מרבית הצמחים.
  6. בבוסתן- זה זמן מעולה לגיזום עצים נשירים נשירים (תפוח, אגס, שזיף, שקד) לעידוד צימוח והתחדשות. צמחיה השופעת פירות קיץ תשמח ותודה לכם על דילול הפירות הירוקים הצעירים.
  7. זה הזמן לשתול בגינה צמח קייצי נפלא הנקרא טגטס- זהו צמח בעל יכולת להרחיק מינים של נמטודות ובכך תורם משמעותית להצלחת הצמחים ובריאותם.
  8. הדשא מתחיל לצאת מתרדמת החורף, ולכן כיסוח תהיה הפעולה הראשונה שנעשה. הכיסוח מוציא את החומר האורגני היבש שהצטבר במשך הסתיו והחורף. בנוסף הכיסוח מקצר את העשבים החד שנתיים המתחילים לבצבץ מתוך הדשא ונותן לדשא מראה מטופח ואחיד. את הדשא משקים בשעות הבוקר המוקדמות, מומלץ להתחיל בהשקיה של פעם בשבוע ולעבור לפעמים או שלוש התאם להתחממות והאזור.
  9. האביב הוא זמן מושלם לשתילות חדשות בגינה ולריענון צמחיה ישנה, ורדים ועצים אוהבים להישתל בעונה הזו – הם נמצאים בתקופה של צימוח נמרץ, מזג האוויר נוח וקליטתם תהיה קלה יחסית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 + 18 =

© 2021 חנה וגיא טבק – תכנון והקמת גינות יפות.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up